על יזמות חברתית, מיזם חברתי ויזמת חברתית אחת מיוחדת במינה

צוות העובדות שלנו

המונח "יזמות" בכלל ו"יזמות חברתית" בפרט שינה הגדרתו וצורתו במהלך השנים עד שהתגלגל למשמעות העכשווית שלו. והיום בויקיפדיה נמצא את ההגדרה הבאה: "יזמות חברתית הוא מונח המתייחס לאדם או קבוצות אנשים הפועלים למציאת פתרונות חדשניים לבעיות חברתיות בתחומים שונים כגון: חינוך, רווחה, איכות הסביבה, צמצום עוני, זכויות אדם, ועוד. מרבית המיזמים פועלים כארגונים לא ממשלתיים וללא מטרות רווח, במסגרת עמותות או חברות לתועלת הציבור . עם זאת, ישנם ארגונים שיש בהם מטרת רווח, אך היא אינה יחידה ועיקרית ולצדה יש מטרות חברתיות. ארגונים אלו נחשבים גם כמיזמים חברתיים."

ביזמות חברתית מתקיים ניסיון לתת מענה לבעיה, כאשר היזם החברתי טוען שיש לו רעיון המציע פתרון למצוקה חברתית ומהנקודה הזו צומחת יזמות שנובעת מצורך. סוג אחר של יזמות חברתית מונעת מתוך חזון או אידאל.

מאחורי כל מיזם מוצלח עומד יזם משוגע לדבר. או יותר נכון-יזמית

.
חנה רדו, יזמית חברתית אשר לא נחה לרגע וכנראה שגם לא תנוח עד שתרגיש שהשיגה את כל מטרותיה ושאיפותיה הקשורים לחברה בכלל ולחברה הישראלית בפרט.

חנה פועלת ליצירת תעסוקה חדשה ואיכותית לנשים בפריפריה הרחוקה. היא הקימה 4 מיזמים חברתיים בפריפריה, מתקציבים לא גבוהים, כשהבונוס הוא העשייה החברתית המתלווה אליהם.

האני מאמין של חנה רדו: "אני מאמינה באנשים בכלל ובאנשים עם אג'נדה בפרט, אני מאמינה שדברים רעים קורים כאשר אנשים טובים שותקים. אני לא יושבת על הגדר- כשאני רוצה להשפיע, אני פועלת ועושה".

והיא אכן עושה…

חנה הקימה את לב תשעשרה– מיזם חברתי אשר נבע משילוב בין חזון אישי לבין צורך במציאת פתרון לבעיה חברתית.

לב תשעשרה- לתת תקווה

חנה פגשה את נשות צפת והבינה שאם היא לא תקום ותעשה מעשה, כנראה שאף אחד לא יעשה זאת. חנה האמינה בנשות צפת וביכולת שלה להקים עבורן מקום תעסוקה אשר יביא אותן למצב של עצמאות כלכלית ויציאה ממעגל האבטלה בזכות הכישורים והידע שלהן.

חנה שאפה להפרחת השממה וליצירת תקווה בעיר שהמציאות היום יומית בה מאתגרת. רוב הנשים מובטלות תקופות ארוכות ונתמכות ע"י שירותי הרווחה. נשים עם אפס הזדמנויות ביחס לכישוריהן.

חנה מאמינה כי תעסוקה איכותית ופרנסה מכבדת "משנים גורל" וסדרי עולם עבור האישה ומשפחתה, ולכן מטרתה הייתה שכמה שיותר נשים ייכנסו למיזם "לב תשעשרה" ועל ידי כך תשתנה המציאות, עבורן, עבור משפחותיהם ועבור החברה בכלל.

עובדת מסודר

בלב תשעשרה מתבססים על זיהוי היכולות של נשים שרוצות לעבוד ומתאימים להן את הלקוחות המתאימים.

המיזם מתנהל כמו עסק לכל דבר ועניין, מערכת דוחות שנבנתה בכלי BI , מעדכנת באון-ליין על מצבה של החברה מול התחזיות, מול הלקוחות ומול העובדות. עסק של המאה ה-21.

המודל העסקי בלב תשעשרה הנו רווחים עצמיים שהמיזם מרוויח בכוחות עצמו. חנה הבינה כי החוזקה שלה היא ב"למכור" את שירותי המיזמים שלה ללקוחות שצריכים שירות. ההגדרה של חנה לעסק חברתי היא ש- 50% מהרווח חוזר לעובדות, ששכר העובדות מתחיל מ- 10%
מעל שכר המינימום וכי ההכשרות של העובדות נעשות ע"ח העסק החברתי.

נכון להיום, יש עשרות נשים צעירות, ללא ניסיון, שרוצות לעבוד במיזם. חנה אוהבת לגייס נשים מוכשרות בעלות מוטיבציה להצליח והגיע רחוק.

והנה ציטוט מתוך דברים של נטע סופר תשובה , אחת מהנבחרת של לב תשעשרה:
"אוקטובר שנה שעברה בדיוק לאחר חג הסוכות
אחרי שנים שישבתי בבית ללא תעסוקה,
הגעתי לראיון עבודה אז למדבר 19 ,אבל בלב תשעשרה .
הגעתי לבלונדינית יפיפייה עם עיניים ירוקות וטובות בשם גבריאלה …
אז אפילו לא תיארתי עד כמה היא מיוחדת מבפנים עוד יותר !
את כל השנה לא אפרט לכן את כל הגלגולים שעברתי בעבודה עצמה .
אבל יכולה לומר לכן שאני כל כך שמחה שהייתי חלק מהדבר הגדול הזה .
כל אחת ואחת מכן היא עולם ומלואו
כל אחת מכן היא סופרוומן
מכל אחת מכן לקחתי משהו חיובי שילך איתי לכל החיים !
תודה לכן על השנה המשמעותית הזו על רגעי הצחוק וגם המרמור על הכיף אתכן.
זכיתי בכן !! ❤
אוהבת אתכן מלכות."

בשורה התחתונה, חנה מאמינה כי עסק חברתי הנו עסק שדוגל בכלכלה מקומית מקיימת, תומך בפיתוח הקהילה ודואג לעובדיו ובני משפחתו.

ואת זה היא עושה הכי טוב!

נגישות